دپارتمان تحقیقات دینامیک امواج دریا

خانه | دپارتمان ها

هدف از راه اندازی این دپارتمان راه‌اندازی مرکز مطالعات پیش‏بینی‌‏های دریایی-هواشناسی کشور و با تمرکز بر حوضه‌‏های خلیج فارس و دریای عمان می‌باشد. در بهره‌‏برداری از پتانسیل‌های بالقوه دریاهای پیرامونی در بخش‌های ساحلی و فراساحل، پیش‌بینی تعاملات فیزیکی هوا و دریا از اهمیت بالایی برخوردار است. بدیهی است که بکارگیری ترکیبی از روش‌های مطالعاتی شامل مطالعات تئوری، اندازه‌گیری‌های میدانی، بررسی‌های آزمایشگاهی و در نهایت مدلسازی عددی برترین رویکرد در مواجهه با چالش‌های مطالعاتی در این حوزه می‌باشد. در این میان، با توجه به هزینه‌ی پایین و در دسترس بودن تجهیزات رایانه‌ای قدرتمند در سال‌های اخیر، مطالعات مدلسازی عددی به روشی کارآمد برای پر کردن خلأ اطلاعاتی موجود در این زمینه تبدیل شده‌است. مدلسازی عددی می‌تواند اطلاعات مفیدی از مشخصات هواشناسی، جریان‌های دریایی، مشخصات امواج، برهم‌کنش دریا و جو، مسیر و زمان‌بندی انتشار آلودگی، خصوصیات فیزیکی آب، کانال‌های صوتی زیر سطحی، انتقال رسوب، میزان مواد مغذی مخلوط در آب، پهنه‌بندی زیستگاه‌های جانداران دریایی، انتشار آب شیرین در آب شور و بالعکس، و اطلاعات فراوان دیگری را در اختیار تصمیم‌گیران و فعالان اقتصادی قرار دهد. 

به طور کلی در اختیار داشتن داده‌های دریایی و هواشناسی از دو جنبه پیش‌بینی‌ عملیاتی و پس‌بینی درازمدت حائز اهمیت هستند. داده‌های پیش‌بینی عملیاتی جهت انجام هر گونه فعالیت و عملیات دریایی در آینده نزدیک مورد نیاز است. در صورتی‌که آمار درازمدت گذشته حاصل از پس‌یابی داده‌ها برای جانمایی و طراحی هرگونه سازه دریایی شامل تاسیسات نفتی، بنادر، سازه‌های ساحلی و سازه‌های فراساحلی مورد نیاز هستند.
​​​​​​​
از این‌رو، توسعه زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای مدلسازی عددی جو و دریاها به صورت منبع باز و قدرت تفکیک بالا جهت پیش بینی عملیاتی و پس‌بینی داده‌های میدان باد، موج و جریان‌های دریایی پیشنهاد شده است. در حال حاضر بخشی از اهداف اشاره شده، به صورت گسسته با اجرای مدل‌های تجاری خارجی و یا خرید مستقیم داده‌ها از خارج از کشور تامین می‌شوند که علاوه بر هزینه زیادی که بر اقتصاد کشور تحمیل می‌کنند، دارای مشکلات بنیادی دیگری از جمله وابستگی راهبردی ایران به کشورهای پیشرو و عدم امکان بررسی و تایید محتوای فنی و هسته پردازشگر می‌باشند. با توجه به بررسی‌ها و نیازسنجی‌های صنایع مختلف، تاسیس و کاربردی‌سازی این دپارتمان علاوه بر مرتفع کردن بخشی از نیازهای جامعه دریایی کشور، موجب تقویت موقعیت دفاعی و راهبردی میهن عزیزمان خواهد بود.

​​​​​​​
دکتر سید مصطفی سیادت موسوی
​​​​​​​ریاست دپارتمان تحقیقات دینامیک امواج دریا
دانشیار و عضو هیئت علمی
​​​​​​​دانشکده مهندسی عمران
دانشگاه علم و صنعت ایران