درباره ما

خانه | درباره ما

پژوهشکده محیط زیست کیش

پژوهشکده محیط زیست کیش، مرکزی برای تحقیقات بر روی گونه های مختلف جانوری و گیاهی و تثبیت حیات آنها از راه به کار بستن و توسعه فناوری های نوین و رویکردهای آینده نگرانه بشر و همچنین آموزش نسل های مختلف جزیره زیبای کیش و سرزمین مادری برای آشنایی و آمادگی جهت حفاظت از سرمایه گرانقدر محیط زیستی این جزیره و سرزمین اصلی خواهد بود.

در این مرکز همواره توسعه پایدار، ضمن همکاری و هماهنگی با سایر ارگان‌های مستقر در جزیره هدف گذاری شده است. از مهمترین ماموریت های این مرکز، مهیا ساختن شرایط لازم برای افزایش جمعیت جانوران بومی مفید و زیست بوم مهاجرتی به اطراف جزیره و به ویژه لاک پشت های دریایی خواهد بود. همچنین، گونه های حیات دریایی متنوع و بویژه آب سنگ های مرجانی جزیره زیبای کیش بطور ویژه مورد توجه قرار می گیرند.
در این راستا، در این پژوهشکده از فناوری های نوین از جمله رصد هواپایه و فضاپایه و دریایی و سایر فناوری های نوین استفاده خواهد شد که با توجه به اکوتوریسم و شرایط زیست بوم جزیره زیبای کیش توسعه پیدا خواهند کرد و به کار بسته خواهند شد.

بدین منظور، موارد زیر را می توان جزء مهمترین محورهای کاری این پژوهشکده معرفی کرد: پایش و ارزیابی زیست محیطی تنوع زیستی، انرژی های نو، تجهیزات دریایی، اکوتوریسم، آموزش محیط زیستی، پسماند، امنیت آب، غذا و انرژی.

با توجه به اهداف و ماموریت‌های پژوهشکده دپارتمان‌های تحقیقات پایش زیست‌محیطی با هدف رصد دائم فعالیت‌ها و شرایط زیست بوم منطقه، دپارتمان تجهیزات دریایی با هدف ساخت تجهیزات متناسب با عملیات های محیط‌زیستی در دریا، دپارتمان تحقیقات سیستم‌های نوین انرژی با ماموریت توسعه انرژی‌های نو مبتنی بر جغرافیا و شرایط بومی جزیره کیش و جزایر اطراف و دپارتمان تحقیقات دینامیک امواج دریا به منظور رصد آنلاین مشخصات آب در بستر اطراف جزیره و رصد دائم مشخصات زیست‌محیطی آب اطراف جزیره، و همچنین دپارتمان‌های تغییر اقلیم، امنیت غذا، بهداشت و محیط‌زیست و علوم گیاهی بصورت دائم در پژوهشکده مستقر می‌باشند.

علاوه بر آن برنامه‌ریزی شده است که در طول سال طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی توسط محققین بهنام کشور در پژوهشکده پیاده‌سازی شوند. که از جمله‌ی این طرح‌های می‌توان به مواردی نظیر پیاده‌سازی پایلوت آب شیرین کن خورشیدی، پایش پیرولیز ضایعات جامد، تولید بایواتانول از ضایعات میوه و سبزی، سامانه‌های هیدروپونیک کاشت گیاه، سامانه تولید آب از رطوبت هوا و ... اشاره داشت. 
پایلوت آب شیرین کن خورشیدی 
پایلوت تصفیه پساب  
پایلوت پیرولیز ضایعات جامد  
پایلوت تصفیه آب و پساب توسط ازن   
تولید بایو اتانول از ضایعات میوه و سبزی    
سامانه کاویتاسیون هیدرودینامیکی جهت تصفیه آب و پساب     
سامانه هوشمند رصد و تصویربرداری آنلاین محیطی      
تولید کاتالیست های مبدل خودرو       
تولید بایوچار و‌ کربن فعال از زیست توده پسماندی       
سامانه هیدروپونیک کاشت گیاه    
تحقیق و توسعه بر روی مزارع عمودی و راه اندازی یک نمونه در جزیره کیش
​​​​​​​ 
سامانه رصد تغییرات اقلیمی جزیره کیش
نمک‌زدایی غشایی از آب 
بازیافت ضایعات باتری 
سامانه هومند رصد آنلاین زیر دریا 
سامانه میکروفلویدیک تصفیه آب و پساب
سامانه میکروفلویدیک تصفیه آلاینده های فاز مایع 

طرح‌ها و پروژه‌های آتی پژوهشکده

دانلود

دانلود کاتالوگ معرفی پژوهشکده محیط‌زیست کیش